Vyšla kniha o ztvárnění holocaustu v československém a českém filmu

V knize The Holocaust in Czechoslovak and Czech Feature Films. Stuttgart, Ibidem 2018, která vyšla v listopadu 2018 se Šárka Sladovníková zabývá ztvárněním holokaustu v československém filmu a jejich literárními předlohami. Všímá si filmového jazyka, kompozice a kompozice vyprávění, žánrovým aspektům filmů (komedie, horor)  a konvenčnost či inovativnost v prezentaci příběhů a charakterů (rozdělení genderových úloh, charakter „dobrého Němce“). Zvláštní pozornost zaměřuje na ztvárnění stereotypů a boření stereotypů ve filmu a jak fungují již zaběhnuté způsoby ztvárnění obrazů, situací a odkazů, které jsou divákem očekávány oproti událostem a situacím, které se zaběhlým způsobům ztvárnění vymykají. Analyzované filmy jsou adaptace literárních předloh. Kniha je také příspěvkem k novému a rychle se vyvíjejícímu odvětví studií filmové adaptace.
Šárka Sladovníková je doktorandka na Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a je členkou Centra pro studium holokaustu a židovské literatury.

Úvod > Aktuality > Aktuality > Vyšla kniha o ztvárnění holocaustu v československém a českém filmu